Podczas przeróżnych prac montażowych, budowlanych czy majsterkowania często trzeba połączyć płaszczyzny i elementy, aby stworzyć zwartą oraz solidną konstrukcję. Najczęściej wykorzystywane są do tego uniwersalne części złączne tj. gwoździe, blachowkręty, czy różne kombinacje śrub, nakrętek i podkładek. Czasami jednak konstrukcje wymagają od nas nieszablonowego podejścia i wykorzystania mniej standardowych elementów złącznych. W takich sytuacjach przydają się innowacyjne rozwiązania, które omówimy w tym artykule.

Wpusty

Wpusty można zaliczyć do nietypowych elementów złącznych, ze względu na ich zastosowanie i specyficzne właściwości, które wykraczają poza standardowe rozwiązania. W przeciwieństwie do bardziej powszechnych śrub czy nakrętek, wpusty pryzmatyczne pełnią unikalną rolę w przenoszeniu momentu obrotowego w złożonych układach mechanicznych. 

Wpusty pryzmatyczne są elementami składowymi dla przeróżnych konstrukcji mechanicznych. Służą one do łączenia takich części, jak piasty, wały, koła zębate, sprzęgła i inne ruchome części maszyn. Zadaniem wpustów pryzmatycznych jest przenoszenie momentu obrotowego z wału na inny element, powodując przenoszenie sił w układzie mechanicznym. 

Jeżeli wpusty wykonane są ze stali nierdzewnej, gwarantują one możliwość pracy nawet w warunkach stężenia solnego, kwasowego i zasadowego. Idealnie nadają się do urządzeń odprowadzających wody opadowe, roztopowe jak np. pompy przemysłowe w miejscach takich jak oczyszczalnie ścieków, wodociągi czy w urządzeniach produkcyjnych mających kontakt z wodą. Najpowszechniejszymi wpustami są te w normie DIN 6885 ze stali kwasoodpornej w materiale 1.4571. oraz DIN 6880 także z kwasówki, ale w materiale A4.

Wpust pryzmatyczny DIN 6885 A - inoxa.plWpust pryzmatyczny DIN 6885 A - inoxa.pl

Wpust pryzmatyczny DIN 6885 A

Wpust 4x4x1000 DIN 6880 A4 - inoxa.plWpust 4x4x1000 DIN 6880 A4 - inoxa.pl

Wpust 4x4x1000 DIN 6880 A4

Wkręty dociskowe

Kolejnym rozwiązaniem wliczającym się do nietypowych elementów złącznych są wkręty dociskowe, nazywane również śrubami dociskowymi. Ich zastosowanie przeznaczone jest do stabilizowania, mocowania, a także blokowania innych elementów poprzez ściskanie, zwłaszcza gdy łeb łącznika jest niepotrzebny lub niepożądany. W zależności od potrzeb posiadają one końcówkę ścięta (DIN 913 / ISO 4026), stożkową (DIN 914/ ISO 4027), walcową (DIN 915/ ISO 4028), a nawet wgłębioną (DIN 916/ ISO 4029)

Prawie wszystkie rodzaje wkrętów dociskowych zakręca się kluczem imbusowym. Istnieją wprawdzie śruby dociskowe mające nacięcie płaskie (DIN 438, DIN 551 oraz DIN 553), ale są to rozwiązania rzadziej stosowane, właśnie ze względu na mniejszą ergonomię montażu w stosunku do gniazda sześciokątnego.

Wkręt dociskowy DIN 913 A2 - inoxa.plWkręt dociskowy DIN 913 A2 - inoxa.pl

Wkręt dociskowy DIN 913 A2

Korki

Trzecim przykładem nietypowych elementów złącznych są korki gwintowane. Ich zadaniem jest zaślepianie otworów o cylindrycznym kształcie. Występują one z gwintami metrycznymi, drobnozwojnymi, calowymi rurowym walcowym G (DIN 908 i DIN 910) i stożkowymi R (DIN 906), które zapobiegają przypadkowemu wpadnięciu do otworu podczas wkręcania.

Korek gwintowany DIN 908 - inoxa.plKorek gwintowany DIN 908 - inoxa.pl

Korek gwintowany DIN 908

Dwugwinty

Śruby dwugwintowe są stosowane jako nietypowe elementy złączne w konstrukcjach dachowych, najczęściej przy montażu fotowoltaiki (art. 9082 SW). Posiadają one dwa rodzaje gwintów:

  • gwint przeznaczony do drewna (umożliwia wkręcenie do krokwi),
  • gwint metryczny  (służy do przykręcania profili i wsporników). 

 

W montażach PV zazwyczaj łączy się je w zestawy z nakrętkami kołnierzowymi ząbkowanymi DIN 6923 oraz z podkładkami uszczelniającymi art.9082 E. Ze względu na to, że konstrukcja fotowoltaiczna jest narażona na warunki atmosferyczne, warto wybrać materiał z nierdzewnej stali szlachetnej A2. 

Zachęcamy do przeczytania: Fotowoltaika – ogólna charakterystyka zagadnienia i opis części składających się na kompletne rozwiązania do montażu systemów solarnych

ART. 9082 SW - dwugwinty do fotowoltaiki z końcówką sześciokątną - inoxa.plART. 9082 SW - dwugwinty do fotowoltaiki z końcówką sześciokątną - inoxa.pl

ART. 9082 SW - dwugwinty do fotowoltaiki z końcówką sześciokątną

Wkręty hakowe

Wkręty hakowe są na ogół wykorzystywane do montażu w drewnie (ale także w innych miękkich materiałach), gdzie można je wkręcić bez użycia dodatkowych narzędzi. Tego typu nietypowe elementy złączne znajdują zastosowanie w indywidualnych potrzebach, np. można je wkręcić pod sufitem, aby zawiesić na nich przeróżne przedmioty, a także w branży reklamowej i eventowej. Występują jeszcze odmiany hakowe z gwintem metrycznym (art.9081) oraz do drewna T7707 (zagięte pod kątem prostym, stosowane do ścian).

Wkręt hakowy sufitowy do drewna art. 9080 A2 - inoxa.plWkręt hakowy sufitowy do drewna art. 9080 A2 - inoxa.pl

Wkręt hakowy sufitowy do drewna art. 9080 A2

Kołki walcowe

Kołki wykonane ze stali nierdzewnej znajdują zastosowanie w niemal każdej branży związanej z montażem. Stosuje się je podczas wykonywania specyficznego montażu m.in., gdy istnieje potrzeba ustalenia położenia różnych elementów względem siebie. Wyróżnia się kołki walcowe, stożkowe (DIN 1), z karbami (DIN 1471 do 1475) i kołki walcowe z gwintem wewnętrznym ISO 8733 (podobne do DIN 7, gwintowany otwór ułatwia ich demontaż, jeżeli są montowane w otworze nieprzelotowym lub dostęp do drugiego końca jest utrudniony).

Kołek walcowy DIN 7 - inoxa.plKołek walcowy DIN 7 - inoxa.pl

Kołek walcowy DIN 7

Pierścienie osadcze

Zwane również segerami, to nietypowe elementy złączne, które zabezpieczają części ruchome maszyn (takich jak łożyska, tuleje, tarcze, koła zębate) przed przesunięciem osiowym. Montuje się je na wałach (DIN 471) lub w otworach (DIN 472). 

W ofercie również posiadamy rzadziej stosowane pierścienie lekkie z wkrętem bez łba DIN 705 oraz płytki osadcze sprężynujące DIN 6799. Wszystkie pierścienie osadcze są wykonane z nierdzewnej stali szlachetnej, gwarantując najdłuższe zachowanie swojej struktury chemicznej i pracę w wymagających warunkach.

Pierścień osadczy sprężynujący do wałka DIN 471 - inoxa.plPierścień osadczy sprężynujący do wałka DIN 471 - inoxa.pl

Pierścień osadczy sprężynujący do wałka DIN 471

Pierścień osadczy sprężynujący do otworu DIN 472 - inoxa.plPierścień osadczy sprężynujący do otworu DIN 472 - inoxa.pl

Pierścień osadczy sprężynujący do otworu DIN 472

Zawleczki

Nazywane również przetyczkami, zabezpieczają elementy przed zsuwaniem się lub przemieszczaniem się części. Najpopularniejsze zawleczki DIN 11024 oraz DIN 94 są wykorzystywane w budownictwie jak i w montażu maszyn np. w sworzniach, wałkach i trzpieniach. Zawleczki wykonane ze stali nierdzewnej A2 zapewniają odporność na zjawisko korozji w kontakcie z wodą w jakimkolwiek stanie fizycznym, w styczności z takimi cieczami jak kwasy, zasady i sole (A4 tzw. kwasoodporna)

Zapraszamy do przeczytania: Stal A2 czy A4? Różnice i podobieństwa

Zawleczka podobna do DIN 11024 art.T 7378 - inoxa.plZawleczka podobna do DIN 11024 art.T 7378 - inoxa.pl

Zawleczka podobna do DIN 11024 art.T 7378

Zawleczka DIN 94 - inoxa.plZawleczka DIN 94 - inoxa.pl

Zawleczka DIN 94

 

Nietypowe elementy złączne — podsumowanie 

W branży nierdzewnych elementów złącznych można znaleźć wiele produktów mogących rozwiązać szereg problemów konstrukcyjnych. Firma Inoxa jest wiodącym dostawcą takich elementów, a na naszej platformie B2B - firmy mogą w wygodny i szybki sposób znaleźć idealny łącznik dla siebie. 

Dzięki szerokiej gamie dostępnych produktów oraz intuicyjnemu systemowi wyszukiwania, przedsiębiorstwa z różnych sektorów mogą z łatwością zaopatrzyć się w nietypowe elementy złączne, które spełniają ich specyficzne wymagania. Współpraca z nami to gwarancja najwyższej jakości, niezawodności oraz profesjonalnego wsparcia technicznego na każdym etapie zamówienia.