Nowe potrzeby - nowe rozwiązania

           

Można by przypuszczać, że elementy wkręcane takie jak śruby z gwintem metrycznym (np. śruby z łbem sześciokątnym w normie DIN 933) oraz najczęściej stosowana - nakrętka sześciokątna w normie DIN 934 oraz podkładka DIN 125 to wszystko, czego potrzeba ludziom w pracach montażowych, budowlanych czy remontowych, aby połączenie dwóch płaszczyzn było trwałe i solidne na lata. Jednak ciągła ewolucja w budownictwie i pojawianie się nowych wyzwań w zakresie montażu determinuje powstawanie nowych rozwiązań, które z czasem stają się standardem w branży, czasami wręcz wypierając starsze rozwiązania. Z biegiem czasu, podobnie stało się z elementem złącznym opisanym w tym artykule, a więc o prętach gwintowanych (i nie tylko) słów kilka.

 

Sprawdź także: Podkładki ze stali nierdzewnej — najpopularniejsze rodzaje i ich zastosowanie

 

Spoglądając na przykładowy wygląd pręta gwintowanego nierdzewnego, nasuwa się pytanie, w jakim celu miałby służyć taki długi kawałek stali z gwintem, bez łba ani żadnego gniazda? By odnieść się do tego pytania, wpierw należałoby pokrótce opisać, czym ów pręt jest i jakie są jego rodzaje.

Definicja pręta gwintowanego i jego rodzaje

Pręt gwintowany jest wyrobem hutniczym, który powstaje w wyniku walcowania lub ciągnięcia, musi charakteryzować się podanymi atrybutami takimi jak: średnica lub wymiar przekroju, gatunek stali, z jakiej został wykonany (np. stal nierdzewna), klasę stali (np. A4-80) oraz długość. Co do budowy pręta, to można dokonać podziału według dwóch własności, które de facto mogą determinować ich zastosowanie.

 

Podział ze względu na rodzaj przekroju pręta:

     ● okrągły (od 8 do 250 mm)

     ● sześciokątny (średnica okręgu wpisanego od 8 do 62mm)

     ● kwadratowy (krawędź od 8 do 180mm)

     ● prostokątny (szerokość od 12 do 150mm, grubość od 5 do 60mm)

Rodzaj zastosowanej powierzchni pręta:

     ● Pręt gwintowany o powierzchni gładkiej
Znajdują zastosowanie w budownictwie m.in. w masztach, słupach lub kominach, ale także w sektorze motoryzacyjnym m.in. do wytwarzania podzespołów w pojazdach mechanicznych.

 

Przykład pręta gwintowanego gładkiego - inoxa.plPrzykład pręta gładkiego

     ● Pręt gwintowany o powierzchni żebrowanej
Stworzone z myślą o intensywnej eksploatacji, swoje zastosowanie znajduje przede wszystkim w budownictwie, a mianowicie do wzmacniania konstrukcji betonowych, żelbetowych oraz wykonywania zbrojeń.

Przykład pręta gwintowanego żebrowanego - inoxa.plPrzykład pręta żebrowanego

     ● Pręt gwintowany o powierzchni gwintowanej
Powstaje w wyniku przepuszczenia gładkiego pręta pomiędzy dwoma walcami, co daje w rezultacie wytworzenie gwintu na całej powierzchni pręta (z wyjątkiem miejsca przekroju) - gwint może przybierać, postać gwintu metrycznego - zwykłego oraz drobnozwojnego, a także o przekroju stożkowym oraz walcowym – nacięcia na prętach mogą być wewnętrzne (tuleja) lub zewnętrzne co pozwala skręcać je z innym elementem złącznym posiadającym odwrotny do tego zastosowanego w pręcie (zewnętrzny- wewnętrzny lub męski- żeński) W dalszej części artykułu skupimy uwagę na rodzaju prętów z gwintem metrycznym.

Przykład pręta z gwintem metrycznym - inoxa.pl

Przykład pręta z gwintem metrycznym

 

Zapraszamy także do przeczytania: Grupy i rodzaje stali nierdzewnych - charakterystyka oraz ich ogólne zastosowanie

Pręt z gwintem metrycznym- charakterystyka, rodzaje i zastosowanie

W branżach, w których wykorzystywane są pręty z metrycznym typem gwintu określa się je najczęściej w niemieckiej normie DIN 975 zamiennie z DIN 976. Coraz częściej można się już spotkać z tym drugim oznaczeniem, ponieważ norma DIN 975 przestaje obowiązywać, a obie normy charakteryzują się takimi samymi własnościami. Warto tutaj także wspomnieć o tym, że te pręty gwintowane nie posiadają swojego odpowiednika w międzynarodowej normie ISO oraz polskiej, sporadycznie używanej już normy PN.

Do zalet stosowania prętów ze stali nierdzewnej w materiale austenitycznym w codziennej pracy można wymienić między innymi:

 

     ● ochronę przed korozją, szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, wilgocią, środkami chemicznymi stosowanymi w branży budowlanej,

     ● odporność na środowiska zasolone, zasadowe i kwasowe w przypadku odmiany A4,

     ● precyzję wykonania na wysokim poziomie poparta normami DIN,

     ● niewielki ciężar własny do własności wytrzymałościowych na obciążenia i odkształcenia,

     ● higieniczna struktura i elegancki wygląd.

Dzięki temu, że na rynku obecnie występuje wiele wariantów prętów metrycznych, które wyróżniają się indywidualnymi cechami, posiadają one szerokie zastosowanie w łączeniu trwałych zespoleń. Pręty gwintowane nierdzewne wykorzystywane są m.in. w branżach takich jak budownictwo, hydraulika, wentylacja, ocieplenia, czy elektryka. Z powodzeniem mogą się sprawdzić przy takich procesach jak stabilizacja konstrukcji żelbetowych, a także montaż: balustrad, podwieszanych sufitów, więźb dachowych, szalunków, korytek dla rur oraz przewodów, klimatyzacji czy usług związanych z doprowadzeniem i odprowadzeniem przeróżnych cieczy.

           

Dodatkową praktyczno-użytkową cechą prętów gwintowanych nierdzewnych jest fakt, że pręty te można dowolnie przycinać pod żądaną długość, dzięki czemu mogą one zostać wykorzystane do połączenia nawet tych najbardziej niestandardowych zespoleń. Przykładem może być tutaj, zastosowanie prętu metrycznego, w momencie gdy standardowa śruba z dowolnym gwintem nie spełniłaby swojej roli, ze względu na brak odpowiedniej długości. Pręt metryczny może być niezastąpionym rozwiązaniem w przeróżnych pracach, które wymagają indywidualnego podejścia w danym przedsięwzięciu.

 

Jeśli potrzebują Państwo zaopatrzyć się w jakościowe pręty gwintowane, zachęcamy do sprawdzenia naszej pełnej oferty prętów z gwintem metrycznym ze stali austenitycznej w materiale A2 oraz A4: https://inoxa.pl/elementy-zlaczne-nierdzewne-i-kwasoodporne/prety-gwintowe