Ostatnie lata to w Polsce niewątpliwy skokowy wzrost zainstalowanych i wpiętych do sieci przesyłowej instalacji fotowoltaicznych.

Podstawowy podział takich instalacji wynika z ich nominalnej maksymalnej mocy jaką mogą osiągnąć. Mikro instalacje charakteryzujące się mocą do 40 kWp, małe oraz średnie instalacje fotowoltaiczne od 40 kWp do 1 MW oraz duże elektrownie fotowoltaiczne to te których moc przekracza 1 MW.

Każda z wymienionych wcześniej instalacji wymaga indywidualnego podejścia do potencjalnych zastosowanych rozwiązań już na etapie inwestycji. Niezależnie od tego w jaką instalację fotowoltaiczną chciałbyś zainwestować, firma Inoxa to właściwy wybór, ponieważ od 22 lat działamy na rynku elementów złącznych ze stali nierdzewnej nieustannie obserwując zmieniające się otoczenie biznesowe. To pozwoliło nam na przygotowanie się do kompleksowej obsługi podmiotów, których główną gałęzią działalności jest zaopatrywanie wykonawców obsługujących gospodarstwa domowe korzystające z rządowych programów takich jak „Prosument” czy aktualnie „Mój prąd”, jak i producentów, inwestorów, którzy celują w budowę farm fotowoltaicznych lub dostarczanie gotowych do nich systemów.

Stal nierdzewna to nie wybór, to konieczność

Elementy złączne jakie wykorzystane zostaną do konstruowania instalacji fotowoltaicznej, niezależnie czy będzie to przysłowiowa „elektrownia na dachu” z mocą nieprzekraczającą 10 kW, czy większa lub mniejsza farma, której moc przekracza 1 MW, powinny być wykonane ze stali nierdzewnej. W instalacjach fotowoltaicznych, standardem stało się używanie różnego rodzaju śrub, wkrętów, nakrętek podkładek, wkrętów, a przede wszystkim tak zwanych dwugwintów ze stali A2.

Elementy złączne do systemów mocowania paneli fotowoltaicznych

Główny podział elementów złącznych do fotowoltaiki wynika ze specyfiki ich zastosowania. Pierwszą grupę stanowić będą te komponenty, które są typowe dla zastosowania ich w montowaniu systemów solarnych. Drugą grupę stanowią te, które niejako zostały do takich zastosowań zaadaptowane. De facto są to standardowe elementy złączne, z szerokim zakresem zastosowania.

Do najbardziej typowych elementów montażowych do fotowoltaiki, należą wymienione już zestawy montażowe składające się z dwugwintów wyposażonych w odpowiednią ilość nakrętek, a w szczególności w uszczelniacz wykonany z materiału EPDM zabezpieczający miejsca w których przewiercane jest pokrycie dachu. Najbardziej typowymi przykładami takich

Zestaw montażowy dwugwint M10x200 plus DIN 6923 A2 plus EPDM

Zestaw montażowy dwugwint M10x250 plus DIN 6923 plus adapter A2 plus EPDM

Kolejnymi elementami montażowymi do fotowoltaikiśruby i nakrętki do profili 28/15, z których konstruowane są stelaże pod panele fotowoltaiczne. Są to śruby młotkowe oraz płytki gwintowane spełniające zadanie nakrętek. Ich specyficzna budowa skonstruowana została z myślą o ich zastosowaniu właśnie do wyżej wymienionych profili.

Uzupełnieniem elementów typowych do tego typu zastosowań są nakrętki samonastawne, nakrętki młotkowe oraz adaptery montażowe.

Drugą grupę elementów montażowych do paneli fotowoltaicznych, stanowią typowe, najczęściej znormalizowane elementy złączne, niejako zaadaptowane do tego rodzaju zastosowań. Ich powtarzalność wynika z faktu, że pomimo prawie nieograniczonej inwencji producentów, instalatorów czy dostawców gotowych rozwiązań tego typu systemów , pewne rodzaje, oraz rozmiary śrub, nakrętek, podkładek stale powtarzają się w zamówieniach klientów związanych z branżą OZE.

Najczęściej używanymi śrubami służącymi do instalacji paneli fotowoltaicznych są :

Śruba z łbem sześciokątnym M12x30 DIN 933 A2

Śruba z łbem walcowym M8x20 DIN 912 A2

Śruba z łbem grzybkowym M10 DIN 603 A2 gwint pełny

Najbardziej popularne nakrętki to:

Nakrętka sześciokątna z kołnierzem DIN 6923 A2 ząbkowana

Nakrętka sześciokątna DIN 934 A2-70

Nakrętka samohamowna niska DIN 985 A2

Wszystkie z wymienionych wyżej nakrętek do fotowoltaiki występują rzecz jasna w pełnym zakresie wymiarów przewidzianych ich normami, natomiast rozmiary M8, M10 oraz M12 są najbardziej pożądanymi przez klientów z branży solarnej.

Ta sama uwaga co do rozmiarów dotyczy podkładek wśród których największą popularnością cieszą się:

Podkładka okrągła szeroka DIN 9021 A2

Podkładka okrągła 10,5 DIN 125 A A2

Podkładka uszczelniająca z EPDM A2

Asortyment powyższy niewątpliwie uzupełniają różnego rodzaju wkręty. Przyjęte rozwiązania determinują dwa rodzaje wkrętów - te stosowane na ogół do drewna, oraz blachowkręty.

W pierwszej grupie należy wyróżnić wkręty do drewna z łbem talerzykowym z gniazdem Torx, oraz specjalnym końcem tnącym typu CUT. Zapewne przydatne okażą się także wkręty do drewna z łbem stożkowym i gniazdem PZ czy normowane wkręty do drewna z łbem sześciokątnym DIN 571.

Zapraszamy do przeczytania: Jak dobrać wkręty do drewna w zależności od jego twardości i przeznaczenia?

Drugą grupę stanowią wkręty do metalu, gdzie wyróżnić należy tak zwane wkręty samowiercące DIN 7504 z łbem sześciokątnym, walcowym wypukłym lub stożkowym zwane popularnie „samowiertami”. Ofertę uzupełniają blachowkręty z łbem walcowym wypukłym DIN 7981 oraz z łbem stożkowym DIN 7982, wszystkie wymienione wkręty standardowo wykonane są z gniazdem PH.

Zapraszamy do przeczytania: Prawidłowy dobór i sposób wkręcania wkrętów do metalu

Długości oraz rozmiary wkrętów do drewna jak i blachowkrętów, to już indywidualny wybór każdego z klienta, który dostosowany musi być do specyficznych wymagań konkretnej instalacji. Natomiast firma Inoxa zapewnia, że jest w stanie dostarczyć każdy z występujących na rynku stali nierdzewnej wymiarów.

Wszystkie wymienione powyżej elementy do montażu fotowoltaiki wcale nie wyczerpują samego tematu jak i możliwości naszej firmy. Trzeba wziąć pod uwagę, że tego typu projekt to każdorazowo inny pomysł na jego wykonanie. Często rozwiązania rodzą się na gorąco.

Niezależnie od tego czy wiesz czego dokładnie potrzebujesz, czy chciałbyś zapytać o jakikolwiek element do montażu paneli fotowoltaicznych niewymieniony w tym artykule, nasi specjaliści pomogą ci skompletowaniu potrzebnych ci produktów, tak żeby twój pomysł przerodził się w udaną inwestycję. Skontaktuj się z nami!