Wkręty to uniwersalne elementy złączne, które mogą być stosowane do łączenia rozmaitych materiałów. Bardzo ważny jest jednak ich prawidłowy dobór do konkretnego zastosowania – w przeciwnym razie nie można mieć pewności co do solidności i trwałości połączenia. Nie mniej ważny jest także sposób wkręcania. Wyjaśniamy, jak dobierać i jak wkręcać wkręty do metalu.

 

Czym charakteryzują się wkręty do metalu?

 

Wkręty najczęściej dobiera się do typu łączonych materiałów, a w szczególności ich twardości i wytrzymałości. Te określane jako wkręty do metalu mają zawsze trzon w kształcie regularnego walca. Oznacza to, że jego średnica jest taka sama na całej długości, z wyłączeniem końcówki, która może być zaostrzona. Zazwyczaj charakteryzują się niskim skokiem gwintu (innymi słowy ich uzwojenie jest gęstsze). Gwint jest też najczęściej dość płytki.

Wkręt do metalu może mieć jeden z wielu kształtów łba. Najczęściej spotykane są:

  • wkręty do metalu z łbem stożkowym,
  • wkręty do metalu z łbem walcowym,
  • wkręty do metalu z płaskim łbem (podkładkowe),
  • wkręty do metalu z łbem kulistym,
  • wkręty do metalu z łbem grzybkowym.

 

Różnią się również zastosowanym napędem. Najczęściej stosowane są: pojedyncze nacięcie oraz gniazda – sześciokątne (imbusowe), krzyżowe, gwiazdkowe (torx). W zależności od typu napędu do wkręcania potrzebne są innego rodzaju narzędzia.

Szczególną podgrupą wkrętów do metalu są blachowkręty służące do łączenia blach.

 

Jak dobierać wkręty do metalu?

 

Aby wkręt do metalu pozwolił na stworzenie trwałego i solidnego połączenia, musi być dobrany według kilku kryteriów.

 

Rodzaj materiału, z którego zrobiony jest wkręt

 

Na początek warto się przyjrzeć, z czego wykonany jest wkręt do metalu. Wkręty produkuje się z różnych materiałów o odmiennych właściwościach i przeznaczeniu. Przykładowo wkręty nierdzewne do metalu ze stali austenitycznej A2 charakteryzują się dobrą wytrzymałością mechaniczną przy niewielkiej wadze, estetyką i, co najważniejsze, podwyższoną odpornością na korozję. Dlatego mogą być stosowane w różnych środowiskach – także tam, gdzie są narażone na działanie wilgoci lub warunków atmosferycznych. Nadają się jednak do stosowania wyłącznie z metalami miękkimi, np. z aluminium.

Z kolei wkręty ze stali martenzytycznej C1 są przeznaczone przede wszystkim do stali węglowej i nierdzewnej dzięki relatywnie większej twardości i wytrzymałości.

Dostępne są także wkręty bimetaliczne, które dzięki połączeniu (zespawaniu) dwóch różnych materiałów zyskują właściwości będące połączeniem ich zalet. W ten sposób można na przykład otrzymać elementy odporne na korozję, które jednocześnie zapewniają lepszą wydajność wiercenia. Wkręty bimetaliczne nadają się zarówno do stali nierdzewnej, jak i stali węglowej. Należy jednak pamiętać, że łączenie elementów z „nierdzewki” ze stalą zwykłą jest niewskazane.

 

Czytaj również: Do czego warto stosować wkręty samowiercące?

 

Standardowe wkręty do metalu nierdzewne wymagają wcześniejszego nawiercenia otworu w łączonych elementach. Jeśli zależy nam, aby pominąć ten etap, możemy wybrać wkręty do metalu samogwintujące, które podczas wkręcania samodzielnie gwintują otwór (ale tylko przy łączeniu cienkich blach, przy grubszych z reguły konieczne jest wcześniejsze wiercenie otworu). Ich stosowanie jest możliwe w połączeniu z metalami o niezbyt dużej twardości (np. metalami kolorowymi i lekkimi). Niemożliwe jest natomiast ich stosowanie w połączeniu ze zwykłą stalą.

Podobne zalecenia obowiązują przy stosowaniu wkrętów samowiercących do metalu. Nie wymagają one wcześniejszego nawiercania otworu, ale nadają się do stosowania tylko z dość miękkimi, lekkimi metalami. Wkręty samowiercące do metalu nierdzewne znakomicie współpracują np. z aluminium, ale nie można ich używać do łączenia twardszych i bardziej kruchych metali. Tego rodzaju wkręty często nadają się do wielokrotnego użycia, choć ich wkręcenie i wykręcanie możliwe jest tylko od kilku do kilkunastu razy.

 

Rozmiar i kształt łba wkrętu do metalu

 

Oczywiście wkręty do metalu dobiera się również według rozmiaru (średnicy gwintu i długości). Co do zasady, im grubszy i dłuższy łącznik, tym większym obciążeniom może być poddawany.

Od kształtu łba wkrętu zależą natomiast sposób wkręcania oraz wygląd gotowego połączenia.

Jak wkręcać wkręty do metalu?


Technika wkręcania ma duże znaczenie przy używaniu wkrętów nierdzewnych do metalu. Tylko prawidłowo wkręcony element zapewnia bowiem oczekiwane parametry wytrzymałościowe wykonanego połączenia. A zatem, jak wkręcać wkręty do metalu? Dokładna metoda zależy od stosowanego typu wkrętu.

 

Standardowe wkręty do metalu


Stosując standardowe wkręty do metalu, należy uprzednio przygotować otwory pod wykonywane połączenia. Przy użyciu wiertarki należy wykonać otwór o średnicy nieco mniejszej niż średnica stosowanego wkrętu (np. dla blachowkrętu 5,5 – otwór 4,2 dla blachy 1,8 mm i otwór 5,0 dla blachy 4,5 mm). Producenci często podają zalecane wielkości otworów w tabelach. Własności mechaniczne w cienkich blachach można poprawić poprzez wykrawanie otworów z przetłoczeniem (obrzeżami otworów wywiniętymi pod gwint). Zwiększa to nośność złącza. Dopiero później można przykręcić wkręt, pamiętając o zachowaniu kąta 90 stopni względem łączonych powierzchni. Do wkręcania używa się ręcznych śrubokrętów, kluczy imbusowych lub po prostu wkrętarki z odpowiednią końcówką. Zalecane jest stosowanie wkrętarki o odpowiednio wysokiej prędkości obrotowej (300-1000 obr./min), z dynamicznym pomiarem momentu obrotowego lub z dynamicznym pomiarem kąta obrotu. Maksymalny obrotowy moment dociągający to ok. 80% obrotowego momentu zrywającego.

 
Wkręty samowiercące do metalu


Stosując wkręty samowiercące do metalu, można zaoszczędzić trochę czasu, ponieważ nie wymagają one wcześniejszego nawiercania otworów. Są skonstruowane w taki sposób, że można je wkręcać bezpośrednio w metal. Wkręty samonawiercające do metalu najwygodniej jest wkręcać za pomocą wkrętarki, co również dodatkowo skraca czas pracy. Obowiązują takie same zalecenia co do sprzętu jak w przypadku wkręcania standardowych wkrętów do metalu. Należy również zawsze pamiętać o zachowaniu kąta 90 stopni względem podłoża – tylko wówczas połączenie będzie odpowiednio solidne i estetyczne.

Gdzie znaleźć odpowiednie łączniki? Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty wkrętów do metalu i kontaktu w celu uzyskania pomocy przy ich doborze.