Wkręty do drewna to jeden z popularniejszych elementów złącznych. Mają one bardzo szerokie zastosowanie i są niezwykle różnorodne. Dzięki temu pozwalają tworzyć bezpieczne i trwałe połączenia niezależnie od rodzaju drewna czy płyty wiórowej. Jakie wkręty do drewna wybrać w zależności od parametrów materiału?
Rodzaje wkrętów do drewna
Wkręty do drewna to bardzo różnorodne elementy. Można je podzielić na grupy ze względu na:
• materiał, z którego są wykonane – najpopularniejsze są wkręty do drewna nierdzewne i ze stali ocynkowanej; dostępne są też elementy z mosiądzu, miedzi i innych metali;
• kształt łba – dostępne są wkręty do drewna z łbem sześciokątnym, ale także wkręty do drewna z płaskim łbem, grzybkowe, wpuszczane, soczewkowe, kuliste, stożkowe i wiele innych;
• typ gniazda – kupić można wkręty z nacięciem prostym, z wgłębieniem krzyżowym, z gniazdem kwadratowym, z gniazdem sześciokarbowym (TX), a także wkręty do drewna imbusowe;
• zakończenie wkrętu – większość wkrętów do drewna posiada ostre zakończenie (standardowy szpic, koniec wiercący lub koniec tnący CUT), które ułatwiają ich wkręcanie bez konieczności wcześniejszego nawiercania.
Warto zwracać również uwagę na odporność tych elementów na różne czynniki zewnętrzne – m.in. wilgoć czy substancje chemiczne.
Wkręty do drewna nierdzewne – najlepszy wybór niezależnie od materiału
Odpowiednio dobrany wkręt do drewna to gwarancja trwałości oraz solidności wykonanego połączenia. Jest to również kwestia estetyki. Dlatego należy zwracać baczną uwagę na typ stosowanych elementów. Kryteria doboru wkrętów do drewna są różne, jednak pewne cechy pozostają uniwersalne. Niezależnie od stosowanych materiałów i przeznaczenia, warto stawiać na trwałe wkręty do drewna nierdzewne.
Wkręty do drewna nierdzewne to najlepszy wybór przy aplikacjach zewnętrznych. Stal nierdzewna jest bowiem odporna na korozję i może być wystawiona na działanie warunków atmosferycznych. Dlatego też m.in. wkręty tarasowe najczęściej są wykonane właśnie z tego materiału.
Dzięki wykonaniu ze stali nierdzewnej są odporne na korozję i odpowiednie do stosowania w różnorodnych warunkach. Są to świetne wkręty do drewna na zewnątrz, ponieważ nie korodują pod wpływem wilgoci. Pozwalają więc uniknąć różnego rodzaju przebarwień, które wynikają właśnie ze zjawisk korozyjnych (zwłaszcza w aplikacjach zewnętrznych). Dlatego nierdzewne wkręty do drewna zapewniają nie tylko trwałość, ale i estetykę połączenia. Znakomicie nadają się m.in do montażu desek tarasowych, więźby dachowej, krokwi i podobnych zastosowań w konstrukcjach drewnianych. Stosuje się je z powodzeniem również we wnętrzach i nie tylko do drewna, ale także do płyty wiórowej czy płyty OSB – pod tym względem są uniwersalne.
Sprawdź też: Wkręty nierdzewne – rodzaje, zastosowania i właściwości
Jak dobrać długość wkrętów do drewna?
Bardzo istotny jest również dobór długości wkrętów do drewna. Dlatego występują one w tak wielu rozmiarach. Jeśli połączenie ma być trwałe, wkręt musi być dostosowany do wymiarów łączonych elementów oraz indywidualnych kryteriów praktycznych czy estetycznych. Zazwyczaj preferowane są takie połączenia, w których wkręt maksymalnie przylega do powierzchni drewna, ponieważ jest to najbardziej estetyczne rozwiązanie. W związku z tym wkręt z całą pewnością nie może być za długi. Istnieją jednak również zastosowania, w których łeb wkrętu powinien wystawać ponad powierzchnię elementu, nierzadko również z fragmentem trzonu. Wówczas stosuje się elementy dłuższe.
Dobór długości wkrętów do drewna powinien mieć związek również z rodzajem zastosowanego materiału – jego twardości i struktury. Wkręty do konstrukcji drewnianych składających się z grubych i cięższych elementów zazwyczaj muszą być dłuższe. Z kolei wkręty do drewna krótkie są używane na przykład w meblarstwie. Ich prawidłowy dobór wymaga fachowej wiedzy, dlatego nie mając doświadczenia w tym zakresie, najlepiej poradzić się eksperta. Fachowiec poradzi, np. jak długie wkręty do krokwi należy wybrać i jak dobrać wkręty konstrukcyjne do drewna.
Może Cię również zainteresować: Rodzaje śrub i nakrętek - wymiary, oznaczenia i zastosowania
Wkręty do konstrukcji drewnianych – dobór do twardości drewna
Przy doborze wkrętów do drewna należy koniecznie brać pod uwagę jego twardość. Nieodpowiednio dobrane elementy złączne mogą bowiem powodować uszkodzenia struktury materiału i uniemożliwiać wykonanie trwałego, solidnego połączenia. Bardzo ważna w tym kontekście jest między innymi struktura zwojów na gwincie. Pod tym względem można wyróżnić dwa główne rodzaje wkrętów do drewna – z gwintem standardowym (grubym, grubozwojowym) oraz drobnozwojowym (drobnym, cienkim).
• Wkręty z gwintem grubym przeznaczone są do drewna miękkiego (sosna, cedr, jodła, świerk, topola, lipa) oraz płyt, takich jak: sklejka liściasta, płyta wiórowa, MDF, HDF.
• Gwint drobny mają natomiast wkręty do drewna twardego, takiego jak: dąb, klon, wiśnia, brzoza, jesion, orzech włoski, mahoń.
Ponadto do drewna miękkiego warto stosować wkręty z ostrymi końcówkami (tzw. wkręty samowiercące) – umożliwia to ich wygodne wkręcanie bez konieczności wykonywania nawierceń, co przyspiesza proces realizacji prac.
Z kolei do drewna twardego najlepiej sprawdzają się wkręty wzmocnione. Gwint może zajmować całą lub tylko część długości trzonka.
Jak wkręcać wkręty do drewna?
Aby wkręty do drewna właściwie spełniały swoje funkcje, nie można zapominać o ich prawidłowym użytkowaniu. Jak wkręcać wkręty do drewna? W wielu sytuacjach ważne jest, aby łeb nie wystawał ponad powierzchnię. Wkrętów nie można jednak osadzać zbyt głęboko, szczególnie w zastosowaniach zewnętrznych. Jeśli przykręcisz zbyt mocno np. deski tarasowe, w powstałych w ten sposób zagłębieniach będzie się gromadzić woda, wpływając negatywnie zarówno na same elementy złączne, jak i na drewno.
Zazwyczaj zalecane jest precyzyjne nawiercanie otworów pod wkręty do drewna. W sprzedaży dostępne są specjalne wiertła, które umożliwiają prawidłowe przygotowanie otworu pod wkręt. Dzięki nim średnica otworu pod wkręt do drewna jest dopasowana do budowy elementu złącznego bez konieczności wielokrotnego nawiercania. Używając wierteł tradycyjnych, zwykle należy wiercić dwa lub nawet trzy razy.
Jaki otwór pod wkręt do drewna jest idealny?
Czy zawsze potrzebne jest nawiercanie otworów pod wkręt do drewna? Przy pracy z miękkimi materiałami zwykle nie będzie to konieczne. Jeżeli wybierzemy wkręty samowiercące, w większości przypadków będziemy w stanie umieścić wkręt w drewnie bez wcześniejszego nawiercania.
Jednak przy pracy z twardymi gatunkami drewna lub gdy mocowanie znajduje się blisko krawędzi danego elementu, niezbędne będzie wykonanie pierwszego otworu (tzw. otworu prowadzącego), który powinien mieć taką średnicę, jak średnica wewnętrznego rdzenia wkrętu (mniejsza od średnicy zewnętrznej gwintu wkrętu) i długość równą długości wkrętu.
Jeśli wybierzemy odpowiednie wkręty do drewna, możemy jednak uniknąć nawiercania kolejnych otworów.
W przypadku standardowych wkrętów z gładkim trzonem pod łbem może być konieczne nawiercenie – w tej samej osi – otworu równego średnicy i długości gładkiego trzonu. Wtedy gładka część wkrętu jest osadzona luźno i dociągnięcie do siebie łączonych elementów jest łatwiejsze.
Jednak aby tego uniknąć, warto wybrać wkręty do drewna z frezami spiralnymi na trzpieniu, które ułatwią wkręcanie i pozwolą na swobodne przejście wkrętu przez pierwszy element konstrukcji. Przykładami takich wkrętów są ART. 9043, ART. 9241 czy ART. 9242.
Jeżeli zależy nam na tym, aby łeb wkrętu był schowany, a jednocześnie chcemy uniknąć nawiercania kolejnego otworu – wybierzmy wkręty do drewna z żebrami frezującymi na części stożkowej łba. Pozwalają one na łatwe zlicowanie łba z powierzchnią i zapewnią estetyczny wygląd połączenia. Przykładami takich wkrętów są ART. 9043, ART. 9044, ART. 9241, ART. 9242.
Na powyższej ilustracji widać przykłady wkrętów do drewna, które nie wymagają wcześniejszego nawiercania otworu.
Jakie wkręty do drewna?
Jakie wkręty do drewna wybierać? Należy każdorazowo kierować się indywidualnymi czynnikami w zależności od zastosowania. Warto stawiać na elementy nierdzewne, które zapewniają wysoką jakość połączenia na długie lata. Przy doborze parametrów wkrętów można się natomiast posiłkować opinią eksperta – np. sprzedawcy. Sprawdź naszą ofertę nierdzewnych wkrętów do drewna i skontaktuj się, jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze!