Wkręty do drewna
Wkręty do drewna są przeznaczone do łączenia elementów z drewna i materiałów drewnopochodnych. Wszystkie wkręty do drewna składają się z łba z nacięciem oraz gwintowanego trzonu o walcowym lub lekko stożkowym kształcie. W zależności od tego jaką pracę chcemy wykonać i jaki dokładnie efekt osiągnąć musimy wybrać odpowiedni rodzaj.
Podział wkrętów do drewna ze względu na budowę:
● rozmiar – podawany w milimetrach:
● średnica – równa się średnicy zewnętrznej gwintu, a w przypadku wkrętów do drewna z niepełnym gwintem grubości gładkiej części trzonu.
● długość – mierzymy ją od końcówki wkrętu do powierzchni materiału, w który wkręcamy wkręt do drewna, czyli dla wkrętów stożkowych mierzymy cały wkręt, a dla walcowych, płaskich czy sześciokątnych długość mierzymy do miejsca połączenia trzonu z łbem wkrętu. Szczególnym przypadkiem są wkręty stożkowo-wypukłe (stożkowo-soczewkowe), gdzie długość mierzymy do miejsca, w którym kończy się stożek, a zaczyna wypukłość.
Zachęcamy także do przeczytania: Jak dobrać wkręty do drewna w zależności od jego twardości i przeznaczenia?
Rodzaje nacięcia wkrętów do drewna:
● gniazdo Philips (PH) – profil krzyżowy o kącie prostym dysponuje lepszymi cechami przykręcania, przez co możemy użyć wkrętarki właściwe użycie oraz uszkodzenie zarówno narzędzia wkręcającego jak i samego wkrętu.
● gniazdo Pozidrive (PZ) – profil krzyżowy podwójny. Tworzą go dwa krzyże przesunięte w stosunku do siebie o 45 stopni. Dodatkowy krzyż jest z reguły węższy i mniej głęboki – służy do stabilizacji płaszczyzny natarcia.
● gniazdo Torx (TX) – profil falisty o kształcie gwiazdy z sześcioma zaokrąglonymi krzywkami (sześciokarbowy). Torx w porównaniu z innymi profilami wkrętów może przenosić dużo wyższy moment skręcający przy użyciu znacznie mniejszej siły oraz mocno ogranicza uszkodzenie bitów i wkrętów do drewna.
Rodzaje gwintów wkrętów do drewna:
● gwint głęboki – wkręty do drewna z reguły mają gwint głęboki z wysokim skokiem gwintu (zwoje rozmieszczone rzadziej) dostosowane do twardości i wytrzymałości łączonych materiałów, rodzaje gwintów dzielimy na:
● gwint pełny – czyli wkręty do drewna z gwintem na całej długości trzonu. W tym przypadku należy uważać, aby łączone elementy były ze sobą dobrze ściśnięte podczas łączenia, ponieważ nie dociągają do siebie elementów tak dobrze jak wkręty do drewna z gwintem niepełnym.
● gwint niepełny – czyli wkręty do drewna z gwintem na części trzonu. Gwint niepełny występuje głównie w przypadku długich wkrętów. Charakteryzuje się tym, że potrzebny jest mniejszy moment obrotowy do jego wkręcania. Dodatkowo gładka część trzonu sprawia, że wkręt do drewna lepiej dociąga do siebie łączone elementy.
● z wiertłem lub nacięciem – zdarzają się wkręty do drewna, które posiadają specjalną końcówkę wiercącą lub tnącą tzw.„CUT”, dzięki której nie musimy wcześniej nawiercać drewna.
Materiał wykonania wkrętów do drewna:
● Zwykła stal – w teorii możemy użyć każdej stali do łączenia elementów drewnianych lub drewnopochodnych, ale musimy się wtedy liczyć
z konsekwencjami w postaci odbarwień po kontakcie z wilgocią.
● Stal A2 (stal nierdzewna) – wkręty nierdzewne do drewna chronią przed odbarwieniami i korozją pod warunkiem, że nie mają kontaktu z inną stalą niż wykonany wkręt (stal nierdzewną należy odizolować od innej stali, aby uniknąć korozji). Nierdzewne wkręty do drewna odporne są na kontakt ze słodką wodą np. jeziora.
● Stal A4 (stal kwasoodporna) – Wkręty ze stali kwasoodpornej są najskuteczniejsze, jeśli chodzi o ochronę przed korozją. Można je stosować przy basenach i słonej wodzie.
Zapraszamy do przeczytania: Wkręty nierdzewne – rodzaje, zastosowania i właściwości
Wkręty do tarasów
Specjalnym podtypem wkrętów do drewna są specjalistyczne wkręty tarasowe. Ważne jest, aby wybrać te w odpowiedniej jakości oraz te, które zabezpieczą nasz taras przed korozją. Najlepszym wyborem będą wkręty nierdzewne do tarasu.
Deski tarasowe często są wykonane z drewna egzotycznego, więc aby go nie zniszczyć należy wybrać wkręty ze specjalnym wiertłem lub nacięciem. wkręty do tarasu powinny być wwiercane pod kątem prostym. Pomimo faktu, że wkręty tarasowe powinny tworzyć z deską równą płaszczyznę (nie powinny wystawać, ani zostać wwiercone w deskę). Łeb wkrętów tarasowych często jest pomniejszony i zaokrąglony na krawędziach, aby nie skaleczyć stóp podczas użytkowania gotowego tarasu. Niektóre wkręty do tarasów posiadają też specjalny frez, który pomaga w licowaniu się z deską.
Przykładowe właściwości wkrętów tarasowych art.9043 z naszej oferty:
● Wzmocniony łeb (dekoracyjny);
● Żebra frezujące na trzpieniu;
● Zoptymalizowany kształt gwintu;
● Koniec tnący CUT;
● Żebra frezujące na części stożkowej łba;
● Gniazdo sześciokarbowe TX;
● Specjalna powłoka poślizgowa.
W naszej ofercie znajdziecie Państwo zarówno wkręty do drewna jak i wkręty do tarasów. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem oraz skontaktowania się z naszym działem technicznym, który pomoże w wyborze odpowiednich produktów.