Śruby nierdzewne, tak samo jak śruby wykonane z innych rodzajów stali, są narażone na zjawisko zacierania się gwintu. Biorąc pod uwagę, że elementy te wykorzystywane są w bardzo różnych gałęziach przemysłu, a specyfika ich zastosowania niejako warunkuje, że używane będą wszędzie tam gdzie środowisko będzie bardziej podatne na zjawisko korozji, niż w przypadku elementów złącznych wykonanych z innych rodzajów stali, ważnym jest aby odpowiednio dobrać rodzaj środka smarnego.

Dobór odpowiedniego smaru do śrub

Na wstępie należy zaznaczyć, że żaden, nawet najlepszy smar do śrub, nie uchroni połączeń śrubowych przed ich mechanicznym uszkodzeniem. Z tego też powodu kluczowym jest poświęcenie chwili na dobór właściwego środka smarnego, który powinien być wybrany i dopasowany do wcześniej zakupionych śrub. Ponadto istotne jest, aby podczas późniejszego montażu śrub stosować się do zaleceń dotyczących właściwego dokręcania ich z odpowiednim momentem. Tylko takie działanie zapewni optymalną trwałość i wydajność połączeń śrubowych.

Kiedy należy stosować smar do śrub nierdzewnych?

Stosując się do powyższych zasad można przejść do określenia potrzeby stosowania środków smarujących w połączeniach wykorzystujących elementy nierdzewne takich jak śruby, wkręty, pręty gwintowane, nakrętki oraz podkładki.

Zjawisko zacierania się śruby

Na początek przydatną informacją będzie próba zdefiniowania, czym jest zjawisko zacierania się śruby. Można je określić jako uszkodzenie wynikające z samej pracy śruby podczas jej dokręcania, poprzez wzrost nacisku, jaki pojawia się podczas zaciskania się mocowania. Czy zatem konieczne jest stosowanie smaru do śrub nierdzewnych, ze względu na ich specyficzny skład chemiczny, aby uniknąć zacierania się?

Makro zdjęcie śruby - inoxa.pl

Odpowiedź nie jest wbrew pozorom jednoznaczna. Przyjmując, że połączenia śrubowe z zasady mają służyć skręcaniu, a nie odkręcaniu, wszędzie tam, gdzie nie zachodzi podejrzenie, że dane połączenie będzie odkręcane, stosowanie smaru do śrub nierdzewnych nie jest konieczne.

W przypadku jednak, gdy spodziewamy się, że zaistnieje potrzeba demontażu już wykonanego połączenia, zalecane jest zastosowanie odpowiedniego smaru do śrub nierdzewnych, aby ułatwić ich późniejsze rozmontowanie oraz zapewnić długotrwałą wytrzymałość połączenia.

Ceramiczny smar do śrub nierdzewnych w sprayu - idealne rozwiązanie dla połączeń nierdzewnych

Najbardziej uniwersalnym i łatwym w stosowaniu wydaje się być ceramiczny smar do śrub nierdzewnych w sprayu ze względu na łatwość jego aplikacji. Jest on doskonały do zastosowania szczególnie przy połączeniach z elementów nierdzewnych ze względu na swoją zdolność do smarowania części narażonych na bardzo duże obciążenia i wysokie temperatury. Ponadto tego typu smar do śrub nierdzewnych posiada doskonałą przyczepność, jest odporny na chemikalia, wpływy pogodowe, sól oraz słabe kwasy, zasady i nie zawiera w sobie metalu. Dzięki temu, jego zastosowanie nie tylko zapobiega zużyciu i przywieraniu połączeń nierdzewnych, ale także wpływa na możliwość łatwiejszego demontażu takich połączeń śrubowych

Przeczytaj także: Grupy i rodzaje stali nierdzewnych - charakterystyka oraz ich ogólne zastosowanie

Alternatywne smary stałe do śrub nierdzewnych

Jeśli jednak zastosowanie smaru do śrub nierdzewnych w sprayu jest z jakiś powodów niepraktyczne, istnieją również alternatywne rozwiązania tj. stałe smary do śrub.

Smar do śrub nierdzewnych montażowy ceramiczny

Przykładem może być smar do śrub nierdzewnych montażowy ceramiczny zapobiegający zapiekaniu i zacieraniu się połączeń ze stali nierdzewnej. Nadaje się on szczególnie do śrub oraz połączeń narażonych na działanie dużego nacisku i wysokich temperatur. Ponadto jest on także odporny na działanie kwasów i wody oraz nie zawiera metali.

Smar do śrub nierdzewnych molibdenowy

Kolejnym przykładem może być smar molibdenowy. Jest to uniwersalny, wielozadaniowy smar do śrub nierdzewnych zawierający dwusiarczek molibdenu i modyfikatory tarcia, chroniące przed zużyciem ciernym nawet w ekstremalnie ciężkich warunkach.

Zastosowanie któregoś z rodzajów opisanych wyżej smarów do śrub nierdzewnych, w uzasadnionych przypadkach niewątpliwie wpływa na komfort pracy w przyszłości, szczególnie tam, gdzie dane połączenia będą wielokrotnie rozkręcane, eliminując ryzyko zacierania się śrub, przez co ich aplikacja jest zalecana.

***

Jeśli jesteś zainteresowany wykorzystaniem odpowiedniego smaru do śrub nierdzewnych i potrzebujesz wysokiej jakości śrub do swojego projektu, zachęcamy do odwiedzenia naszej oferty. Posiadamy szeroką gamę produktów i doskonałą ofertę śrub nierdzewnych i kwasoodpornych dostosowanych do Twoich potrzeb!